2. místo v architektonicko-sochařské soutěži ve spoluautorství s Matúšem Jančurou, 2018
Návrh je rozdělen na dvě části: na Fasádu, kterou je svislá kovová deska jako pomyslná mřížková síť, jež se stala předobrazem pro americké mrakodrapy, a dále Interiér, který je tvořen vodorovnou „obývací“ částí sloužící přímo veřejnosti. Rozdělení prostoru je ve skutečnosti jeho funkčním propojením. 
Tvarové řešení návrhu je inspirováno karikaturou zveřejněnou na Nový rok 1911 ve vídeňském Illustriertes Wiener Extrablatt v reakci na Loosův projekt a pozdější realizaci tzv. Looshausu. Ten se nachází na Michaelerplatz v samém centru historické Vídně, hned naproti císařskému Hofburgu, a stal se symbolem odcházející secese. Zrodila se moderní architektura. 
Autor karikatury tehdy netušil, jak mocným pozitivním způsobem vyzdvihl kvalitu Loosova díla. Samotná mřížka FASÁDY je samotným uměleckým dílem, který souzní s bauhausovskou koncepcí a odkazuje na hnutí Arts and Crafts. Vnímáme už jen samotný přístup k oknům jako otvoru, který má být jednak funkční součástí stavby umožňující odtok vody, jednak zajímavým kompozičním bodem. Je neuvěřitelné, jak harmonicky působí rozmístění otvorů na poklopu, aniž by byla popřena funkčnost díla. Šedá litina je navíc maximálně odolný a nadčasový materiál.
„Zvenku nemá dům nic prozrazovat, uvnitř však nechť vyjeví celé své bohatství.“   Adolf Loos
Jednotlivé kostky INTERIÉRU jsou tvarově a výškově přizpůsobeny k sezení, případně jako stolky. Je tomu tak ve snaze o kultivaci veřejného prostranství a vytvoření příjemného prostředí v městské zeleni. Cílem je zvýraznění architektovy snahy, že stavba má především sloužit lidem, a také vytvoření vztahu mezi fasádou jako reprezentativní složkou stavby a interiéru jako intimní částí stavby.
Zároveň je tu symbolicky zhmotněn cyklus Loosova života. Jedna ze žulových bloků-stoliček nese architektovo jméno a je oslavou jeho velikosti i odkazem na Loosův hrob ve Vídni. Socha má být důstojnou poctou významnému architektovi, aniž by byly narušeny teze, které vyznával on sám.
Back to Top